Kategorie: Wszystkie | Archiwum | Flickr | Podkarpacie | Poza Rzeszowem | Teksty | Video | Z sieci
RSS
sobota, 03 kwietnia 2010
Concierto de Granada [Adagio]

Granada by BJK

Siedzę w swoim mieszkaniu na Calle de San Jeronimo i czuję zapach miasta który przedostaje się do środka przez otwarte okna i drzwi balkonowe. Widzę jak powietrze piętrzy się, kotłuje i powoli wtacza do wewnątrz. Jest jak gęsta, przezroczysta masa tego kraju, która wypełnia wszystko dookoła, ale ja widzę jej ciężar, czuję jej konsystencję. Nie mam dokąd uciec, ale też nie chcę donikąd uciekać, staram się nie ruszać, oddycham siedząc na podłodze i patrzę przez drzwi balkonowe. W kamienicy po przeciwnej stronie wszystkie okna są zasłonięte, tutaj rzadko kto je odsłania, wszyscy żyją w cieniu. Pocę się, jest mi duszno. Rozkładam dłonie na ziemi, szukam chłodu starych andaluzyjskich płytek i odczuwam lekkie dreszcze. Czuję się średnio na miejscu i jest mi średnio dobrze. Za oknem nie dzieje się nic. Jest za gorąco na działanie. Na dzianie się czegokolwiek. Za jakieś dwie, trzy godziny rolety pójdą w górę, otworzą się puby i kawiarnie, restauracje i sklepy. Granada napełni się gwarem, odgłos silników skuterów zacznie napełniać wąskie ulice i rezonować wysoko w górę, warkot na wysokich obrotach napełni tym razem mój pokój, stado szerszeni przeleci dołem przez ulicę, wpadając w coraz węższe uliczki starego miasta i ginąc gdzieś w oddali. I tak aż do samego rana, ale jeszcze nie teraz. Przywykłem do tych zwyczajów, przesiąkłem tym powietrzem, zapachem wiatru wiejącego z gór i pyłem tej ziemi. Czerwienią. Czuję się średnio na miejscu, ale wiem, że to mogłoby być moje miejsce. Moja kotwica i moje przeznaczenie, moja miłość i mój świat. Jest mi bardzo gorąco. Powietrze bierze mnie coraz silniej w uścisk. Zamykam oczy i próbuję wyobrazić sobie odległy świat, skąd pochodzę, przywołuję tamte zimy, tamte śnieżyce, mroźne noce po wyjściu z knajpy, kiedy trzeba było wracać do domu na piechotę, bo nie jeździły już żadne autobusy a nikogo nie było stać na taksówkę. Odległy kraj, gdzie roślinność jest równie surowa jak i wiara ludzka, gdzie brakuje lekkości i swobody życia, gdzie każdy grosz wydziera się życiu i chowa głęboko w kieszeniach. Próbuję przywołać brud polskich pociągów i dworców kolejowych, obojętne lub niechętne twarze napotkanych ludzi, bylejakość architektury i nieskończoność blokowisk ciągnących się przez przedmieścia. Z trudem powracam pamięcią do miast, w których żyłem i do ludzi, którzy uchodzili za moich przyjaciół. Tamten świat tutaj nie istnieje. Jest nierealny, zbyt chłodny i nieprzystępny. Moje ciało płonie, moje oczy zachodzą mgłą. Oddycham.

22:23, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link
poniedziałek, 08 lutego 2010
Porządek może czasem być

szwajcaria Cugy

Zeszłego lata miałem okazję zbierać materiały do pewnej publikacji, która zapewne jeszcze długo nie ujrzy światła dziennego, niemniej wyprawa, która geolokalizowała się w kantonie Fryburg, dała mi trochę do myślenia ze względu na pewną analogie do mojego rodzinnego, bieszczadzkiego landu. Szwajcaria jest specyficznym krajem, o czym wszyscy doskonale wiedzą, ale uderzające jest przede wszystkim to, że porządek zaszczepiony jest tam w każdym najdrobniejszym szczególe. Począwszy od reguł prawnych, przez organizację społeczną, a skończywszy na najdrobniejszych detalach organizacji przestrzeni. Nie jestem szczególnym fanem takich rozwiązań, ani takiej mentalności (zresztą szwajcarska policja szybko daje do zrozumienia, jak cienka jest granica między porządkiem społecznym a wolnością osobistą), ale jest coś, co z chęcią przeszczepiłbym naszym podkarpackim i generalnie polskim tradycjom wprost i bez zastanowienia. Tym czymś jest oczywiście dbałość o przestrzeń. Zwykła szwajcarska wieś daje nam dobitnie do zrozumienia, że w tym kraju porządek i harmonia są kategoriami żywymi i wcielanymi codziennie w życie.

Szwajcarzy bardzo dbają o przestrzeń i traktują ją jako wspólną wartość, do której każdy wnosi coś od siebie, z której każdy czerpie i której jest coś winien. Jest w tym jakiś przewrotny element buddyjski i prawdę powiedziawszy odnajdywałem w tym trochę ZENu, choć dopiero potem, zastanawiając się nad fenomenem i przypominając sobie, co tam usłyszałem.

Jakże inaczej przestrzeń publiczną traktujemy my, Słowianie.

Materiałów fotograficznych mam bardzo dużo i chętnie opracuję kiedyś Fryburg w analogii do Rzeszowa, póki co tylko wspomiana wieś.

19:28, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link
czwartek, 04 czerwca 2009
Rz - Krk: South

Czasami warto odbijać od głównych dróg. Trasa Rzeszów - Kraków - wersja południowa.

Podkarpacie

Podkarpacie

Małopolska

Małopolska

Małopolska

15:15, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link
wtorek, 20 lutego 2007
Zaproszenie do Krakowa

 

Zapraszam do Krakowa na panel dyskusyjny o szeroko pojętym "Wschodzie", wschodniej mentalności, Europie Środkowowschodniej, obyczajach, krajobrazach i ludziach. Nie zabraknie tematów związanych z polityką i stosunkami międzynarodowymi.


Udział biorą:
Wiesław Romanowski (reporter TVP)
Bartłomiej Sienkiewicz (ekspert ds. wschodnich)
Mikołaj Trzaska (saksofonista, nagrywa m.in. z muzykami ukraińskimi)
Thomas Urban
(
slawista, korespondent Süddeutsche Zeitung)

Prowadzenie:
Sławomir Mokrzycki (TVP Kraków)


Spotkanie rozpocznie dyskusja oksfordzka z udziałem krakowskich studentów: "Mentalność wschodnioeuropejska jest specyficzna i należy ją zachować" ZA / PRZECIW

27 lutego (wtorek) 2007 r.
godz. 18.00
Sala Mehofferowska
Wydawnictwo Literackie
ul. Długa 1
Kraków

-- 

Patrz też:

  • Relacja ze spotkania "Idea rewolucji ciągle żywa?"
13:10, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link Komentarze (4) »
wtorek, 09 stycznia 2007
Zaproszenie 2Bardzo serdecznie chciałbym zaprosić Was do Krakowa na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Odbędzie się ono w piątek, więc nie ma problemu z wybraniem się z Rzeszowa...

Andrzej Stasiuk to jeden z najważniejszych autorów podejmujących zagadnienia Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej. - Czy serce Europy Środkowej znajduję się w Pradze - rodzinnym mieście Franza Kafki, czy też gdzieś między słowackimi Medzilaborcami a ukraińskim Iwanofrankiwskiem?

RMF Classic i Księgarnia pod Globusem serdecznie zapraszają na Światooglądy - forum ciekawych świata. Spotkanie "Słowiańskie on the road" z udziałem Andrzeja Stasiuka, autora ksiązki "Fado", poprowadzi Paweł Pawlik (RMF Classic).

19 stycznia (piątek) 2007
godz 18:00
Księgarnia pod Globusem
ul. Długa 1
Kraków

Patrz też:

11:10, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link Dodaj komentarz »
Zaproszenie 1PANEL DYSKUSYJNY


Udział biorą:
Krzysztof "Grabaż" Grabowski ("Pidżama Porno")
Julian Kornhauser
Kot Przybora (Agencja reklamowa PZL)

Prowadzenie:
Jarosław Lipszyc

Spotkanie rozpocznie pojedynek slam poetry:
Maciej Kaczka vs Jaś Kapela

15 stycznia (poniedziałek) 2007 r.
godz. 18.00
Sala Mehofferowska
Wydawnictwo Literackie
ul. Długa 1
Kraków

11:05, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 grudnia 2006
Światooglądy - Krzysztof Mroziewicz


Dom pod Globusem
Miło mi poinformować, iż już w ten czwartek, a więc 7 grudnia o godz. 18.00 Księgarnię pod Globusem (Kraków) odwiedzi Krzysztof Mroziewicz. Spotkanie zainauguruje cykl Światooglądy - forum podróżników, organizowane przez Księgarnie pod Globusem i RMF Classic. Rozmowę poprowadzi dziennikarka RMFu Natalia Chanek.
  • Zapowiedź spotkania RMF CLASSIC - POSŁUCHAJ
  • o Światooglądach opowiada Joanna Sawicka - POSŁUCHAJ
7 grudnia (czwartek) 2006 r
godz. 18.00
Księgarnia pod Globusem
ul. Długa 1 (róg Długiej i Basztowej)
Kraków

Do zobaczenia na miejscu

14:21, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link Komentarze (5) »
środa, 15 listopada 2006
Zaproszenie do SanokaSerdecznie zapraszam na spotkanie z Januszem Szuberem, poetą z Sanoka. To bardzo ciekawa osoba (rozmowa z Januszem Szuberem). W spotkaniu udział wezmą Antoni Libera (o którym - skądinąd - ostatnio też głośno) i Krzysztof Lisowski. Wiersze z tomu "Czerteż" przeczyta Adam Ferency.

Mapa dojazdu

Najlepiej z Rzeszowa jechać na Strzyżów, a potem - przez Brzozów - do Sanoka.

fot. wykorzystana w zaproszeniu autorstwa Władysława Szulca

15:38, miasto.rzeszow , Poza Rzeszowem
Link Komentarze (3) »
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30